Warsztaty - pierwsza pomoc przedmedyczna Ratowanie ludzi to nie tylko powinność służb ustawowo do tego powołanych, lecz obowiązek każdego z nas. Wiedza o tym jak należy nieść pomoc może uratować czyjeś życie, dlatego warto doskonalić tę umiejętność.
W dniach 13 - 14 lipca br. w Paszczynie i Braciejowej rozpoczęliśmy cykl spotkań warsztatowych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, strażaków- ratowników z OSP Nagawczyna Karoliny Marć i Jadwigi Święch.
Celem organizowanych szkoleń jest nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz postepowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Podczas ostatnich zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie czynności należy podejmować na wypadek oparzenia, omdlenia, zadławień, ataku padaczki czy duszności. Mieli okazje poznać m.in. zasady postepowania po wypadku, ocenę bezpieczeństwa i zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sprawdzenia stanu poszkodowanego jego funkcji życiowych, oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów, zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy zatamowanie krwotoków. Jak się okazuje kolejność wykonywanych czynności ma ogromne znaczenie, a umiejętne ich wykonanie realnie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.
W dalszej części szkolenia uczestnicy mieli możliwość ułożenia nieprzytomnej osoby w pozycji bezpiecznej, ćwiczyli resuscytacje krążeniowo-oddechową na 3 fantomach szkoleniowych (osobie dorosłej, dziecku i niemowlęciu) oraz sprawdzali swoje praktyczne umiejętności i wiedzę wykorzystując automatyczny treningowy defibrylator zewnętrzny AED.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestników. Padło wiele pytań, na które prowadzące chętnie udzielały odpowiedzi rozwiewając tym samym wątpliwości. Kurs pierwszej pomocy to szkolenie, które bardzo często systematyzuje i utrwala nabytą już wiedzę. Warto pamiętać , że odpowiednie przygotowanie już od najmłodszych lat może ocalić nie tylko zdrowie przypadkowych ludzi, ale również naszych bliskich. Działając na podstawie zdobytych informacji nabieramy pewności siebie i w sytuacji zagrożenia nie tracimy zimnej krwi.
Bardzo często opanowanie i zdrowy rozsądek są podstawą dobrze wykonanych czynności ratujących poszkodowanego.
Bez wątpienia przeprowadzone warsztaty podniosły świadomość uczestników na temat pierwszej pomocy. Zakres tematyczny został przedstawiony w bardzo przystępny sposób, tak aby zebrani opuścili zajęcia z dawką nowej wiedzy oraz wieloma istotnymi wskazówkami ratującymi życie.
Serdecznie dziękujemy prowadzącym za doskonałe przeprowadzenie warsztatów, profesjonalną wiedzę i umiejętność dzielenia się nią oraz wszystkim uczestniczącym za swój wkład, zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że dla wszystkich obecnych był to efektywnie spędzony czas, możliwość wzmocnienia więzi emocjonalnej z najbliższymi oraz świadomość posiadania najcenniejszej wiedzy, która w razie potrzeby zostanie umiejętnie wykorzystana.
Pamiętajmy! Nie ma cenniejszej rzeczy, od ludzkiego życia, dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili i przede wszystkim chcieli pomóc osobie w potrzebie.
Warsztaty odbyły się jako działania towarzyszące niefinansowane, realizowane w ramach Projektu "Pomoc daje moc - edycja 2023" dofinasowanego ze środków Gminy Dębica oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2021 Podprogram 2021 Plus.