Dzika kuchnia zyskuje od kilku lat coraz większą rzeszę zwolenników. Pod naszymi balkonami, na trawnikach, łąkach kwitnie bujne życie. W dobie rosnącej skali występowania chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem coraz bardziej przyglądamy się temu, co ląduje na naszych talerzach. Zależy nam, aby żywność była zdrowa , ekologiczna i możliwej najmniej przetworzona.
21 lipca br. w Pustkowie rozpoczęliśmy cykl warsztatów „Dzika kuchnia” zapraszając uczestników w niezwykłą podróż do świata polnych roślin. Zajęcia prowadzi Marta Olechowska, osoba która część swojego życia związała z naturą i wartością jakie wnosi ona do naszego zdrowia i życia. Każde spotkanie to nie tylko spora dawka nowej wiedzy, ale również atmosfera relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu, a przy okazji poznawanie roślin i ziół, które pomogą nam oczyścić organizm, poprawić krążenie czy ułatwić trawienie.
Podczas ostatniego spotkania mieliśmy możliwość spróbować napoju z kocimiętki właściwej oraz degustować przygotowane specjalnie na zajęcia roladki zawinięte w ciasto z tortilli z dwoma rodzajami kasz kuskus i jaglaną, które w połączeniu z cukinią, cebulką i duszoną na oliwie marchewką smakowały wyśmienicie. Całość przyozdobiona została kiełkami brokułu podduszonymi z czosnkiem niedźwiedzim oraz delikatnym w smaku i chrupiącym kwiatem funkii. Pomimo, iż jest to kwiat ozdobny sałatki z użyciem jego listków są nie tylko bardzo smaczne, kolorowe, ale też świetnie prezentują się na stole. Balsamiczny sos figowy nadał całej potrawie orientalnego lekko owocowego smaku, który na pewno zostanie zapamiętany na długo.
Po pysznej degustacji, nadszedł czas na spacer po rodzimych łąkach, podczas którego uczestnicy zdobyli wiedzę na temat roślin dziko rosnących, jak je zbierać, jakie są zasady ich przyrządzania oraz jakie właściwości odżywcze i zdrowotne posiadają.
Dzikie rośliny jadalne to dawno zapominane składniki. W biegu często nie zwracamy uwagi na bogactwo, które jest tuz pod naszymi nogami, a naprawdę warto poznać tajniki natury i tkwiący w nich potencjał. Warsztaty dzikiej kuchni to sztuka korzystania z darów jakimi obdarowuje nas natura. Mamy nadzieje, że organizowane zajęcia staną się dla uczestników niesamowitą inspiracją do tworzenia współczesnej kuchni i włączenia nowych smaków do codziennej diety, a także sprawią, że tajemniczy, bezimienny gąszcz stanie się rozpoznawalny, potrzebny i smaczny.
Wszystkim obecnym dziękujemy za duże zainteresowanie i aktywny udział w warsztatach. Było pysznie i niebanalnie! Przyroda jest hojna więc spróbujmy czerpać z niej jak najwięcej.
Warsztaty odbyły się jako działania towarzyszące niefinansowane, realizowane w ramach Projektu „Pomoc daje moc – edycja 2023” oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2021 Podprogram 2021 Plus.