Fantastyczna przygoda z projektem „Shinrin-yoku- napełnieni mocą lasu” realizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nowe Możliwości” dobiegła końca. Był to wyjątkowy czas i aż trudno uwierzyć, że tak szybko minął. Ostatni cykl warsztatów odbył się w Yoga Studio - Feel the good Flow.
Zajęcia rozpoczęliśmy tradycyjnie od krótkich ćwiczeń relaksacyjnych, standardowych technik oddechowych i wyobrażeniowych oczywiście przy nieustannie uwalniającej się wielowymiarowej mocy zapachów olejków eterycznych, potęgującej wizualizację „przyniesionego” przez nas lasu – to stałe elementy harmonogramu, które staraliśmy się sukcesywnie wdrażać i uważnie obserwować ich oddziaływanie na naszych uczestników.
W ostatnim cyklu warsztatów po raz kolejny swoją nieszablonową wiedzą na temat zdrowotnych właściwości natury podzieliła się z nami Marta Olechowska, której dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, udział w zajęciach oraz nową dawkę wiedzy jak również utrwalenie i przypomnienie uczestnikom zdobytych już wcześniej informacji.
Celem projektu „Shinrin-yoku- napełnieni mocą lasu” realizowanego na potrzeby innowacji społecznej w ramach Projektu: ”INNOES – program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności” było przede wszystkim czerpanie jak największych korzyści ze zdrowotnych właściwości przyrody oraz przekonanie uczestników, że przebywając świadomie na łonie natury robią dla siebie coś naprawdę dobrego.
Już podczas trwania projektu z każdym kolejnym etapem dało się zaobserwować pozytywny odbiór ze strony uczestników. Z czasem osiągali oni stan większego wyciszenia, zwiększała się ich uważność na piękno natury, z którą na co dzień mieli okazję obcować, a wcześniej odbierali ją w zupełnie inaczej. Zwracali uwagę na przyjemne, poprzednio pomijane doznania, jak naturalne zapachy czy głos ptaków.
Efektem wspólnej pracy będzie opis autorskiej metody wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych, zawierający wnioski , doświadczenia, opinie, obserwacje uczestników oraz wskazówki opiekunów projektu. W przyszłości metoda może być rozpowszechniona tak, aby dotarta do bardzo szerokich kręgów zainteresowanych i wykorzystana przez opiekunów (mi.in. w domach seniora, zakładach opiekuńczo-leczniczych , czy domach pomocy społecznej.)
Udział w projekcie nie pozostawia wątpliwości, że był to efektywnie wykorzystany czas, który pozwolił nam na zdobycie nowych praktycznych umiejętności, stał się cennym doświadczeniem, które zamierzamy w przyszłości wykorzystać. Najważniejsze z nich to lepsze poznanie potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych, a także zachęta do rozwijania własnych innowacyjnych pomysłów i realizacji ich w przyszłości.
Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu DZIĘKUJEMY. Prezesowi Uzdrowiska Latoszyn-Zdrój Bogdanowi Wójcik za sprzyjające warunki, możliwość czerpania prozdrowotnych właściwości Uzdrowiska i zanurzenia się w atmosferze „latoszyńskiego lasu”. Naszemu instruktorowi Kamilowi Polniaszek, który podjął się tego wyzwania, podzielił z nami swoją wiedzą i sumiennie z wielkim zaangażowaniem przeprowadził przez nowatorski program stymulacji zmysłowej kreując zupełnie inne spojrzenie na niesamowity świat natury. Dziękujemy Marcie Olechowskiej oraz Kamilowi Skóra za przyjęcie zaproszenia, stworzenie wspanialej atmosfery i chęć podzielenia się z nami swoją wiedzą. Przede wszystkim dziękujemy uczestnikom projektu. Dzięki Waszej otwartej postawie i życzliwości mogliśmy sukcesywnie realizować nasze działania i testować kolejne etapy.
Mamy nadzieję, że udział w projekcie, był dla wszystkich niesamowitą przygodą, a przede wszystkim miło spędzonym czasem zapamiętanym na długo. DZIEKUJEMY
Innowacja społeczna pn.” Shinrin-yoku - Napełnieni mocą lasu” realizowana z grantu pozyskanego w ramach projektu „INNOES – program grantowy na rzecz innowacji społecznych w obszarze dostępności”