W ramach projektu "Moja Dobra Przyszłość" CUS Gminy Dębica zorganizował półkolonię dla 30 dzieci podczas której odwiedziliśmy Skansen w Karpackiej Troi, Osadę Słowiańską w Stobiernej, Lawendowe Pole w Dulczy Wielkiej.
Podczas wycieczki do Karpackiej Troi czekały na uczestników takie atrakcje jak: warsztaty z tworzenia ornamentów, zwiedzanie grodu z przewodnikiem, gry i zabawy słowiańskie oraz zajęcia łucznicze pod okiem wspaniałego i utytułowanego łucznika Bogusława Popka, który dodatkowo jest wytwórcą łuków drewnianych.
Kolejny dzień to dzień warsztatów i zajęć w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej, gdzie dzieci samodzielnie wykonywały podpłomyki, naczynia gliniane oraz inne ozdoby. Podczas zajęć ze specjalistą nauczyli się jak należy współpracować aby wykonać określone zadanie.
Czwartkowy dzień odbył się w uroczym miejscu Lawendowe Pole w Dulczy Wielkiej. Uczestnicy mieli okazję zaprzyjaźnić się ze zwierzętami z minizoo.
Każdy chętny spacerował z alpaką, głaskał osiołka czy karmił lamę. Ponadto zorganizowano zwiedzanie skansenu, gry i konkursy. Po powrocie do Centrum Edukacjno Ekologicznego w Stobiernej czekały kolejne atrakcje i warsztaty ze specjalistą. Dzieci tworzyły w grupach obrazy, podczas których wykorzystały umiejętności odpowiedniej komunikacji oraz współpracy. Na zakończenie dużą atrakcja dla uczestników była pogadanka z Policjantami, którzy opowiedzieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku.
W ostatni dzień półkolonii "Przystanek Przygoda" była okazja do wielu wyzwań i atrakcji na Poligonie Strażackim w Brzeźnicy. Na początek tor przeszkód ze strażakiem, gry i zabawy ruchowe. Następnie odbywały się zajęcia z bajkoterapii. Dzięki ćwiczeniom udało się przećwiczyć poznane na półkolonii zasady dobrej komunikacji, koleżeństwa i współpracy.
W upalny piękny dzień olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się także animacje z "Nasz Tygrysek"- tańce, podskoki oraz orzeźwiający prysznic pod kurtyną wodna. Na zakończenie półkolonii wszyscy otrzymali upominki oraz dyplomy, które wręczyli: z-ca wójta Gminy Dębica Dominik Malinowski, z-ca wójta Gminy Dębica Grzegorz Skrzypek, Dyrektor Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica Piotr Mączka oraz Z-ca Dyrektora Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica Sylwia Korycka-Żymuła.
Podczas tygodnia gorących wrażeń i dobrej zabawy uczestnicy mieli możliwość lepiej poznać siebie nawzajem, nauczyć się jak poradzić sobie z wyzwaniami z jednoczesnym zwróceniem uwagi na przestrzeganie zasad koleżeństwa i zdrowej rywalizacji.
Podczas półkolonii o bezpieczeństwo i atrakcje dla dzieci dbali:
kierownik półkolonii: Anna Zielińska-Mazur
wychowawcy: Paulina Ciszek, Karolina Jarosz
specjaliści/trenerzy: Anna Marć, Karol Marć pracownicy CUS/ członkowie Stowarzyszenia SIS "Nowe Możliwości": Teresa Szewc, Agnieszka Cabaj, Edyta Schwanitz, Agnieszka Piotrowska, Jolanta Drogoń-Kania, Agnieszka Madej Półkolonia PRZYSTANEK PRZYGODA minęła bardzo szybko, ale to nie koniec zaplanowanych działań. W ramach Klubu Dobrej Przyszłości" zorganizowane zostaną zajęcia z poradnictwa specjalistycznego i terapii rodzinnej, klub filmowy, trening umiejętności, bajkoterapia dla dzieci młodszych, warsztaty artystyczne, trening ruchowy.
W projekcie planujemy również Spotkanie międzypokoleniowe - POZYTYWNIE DOŁADOWANI poświęcone problematyce przemocy domowej. Planowane są terapeutyczne spotkania PRZY KAWIE, na których będzie czas poświęcony na rozmowę, pytania do specjalisty psychologa/terapeuty, wymiana spostrzeżeń i wzajemne wsparcie.
Projekt realizujemy przy współpracy z:
CKiB Pustków-Osiedle
Osada Słowiańska w Stobiernej
Centrum Edukacyjno-Ekologiczne w Stobiernej Poligon strażacki w Brzeżnicy Policjanci z KP w Brzeźnicy Marcin Szczurek i Krzysztof Strzępka Paweł Szumowicz Firma Produkcyjno-Usługowa ORGO-TRANS Alchemik Michał Kądziołka Mini Brain Academy "Nasz tygrysek"
Karpacka Troja
Lawendowe Pole
Gmina Dębica - Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica realizuje projekt pn. ,,MOJA DOBRA PRZYDSZŁOŚĆ" , w ramach otwartego konkursu Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" - edycja 2024.