W Pustyni oraz w Stasiówce odbyły się pikniki w ramach projektu „Bądź bezpieczny teraz!” zorganizowane przez Gminę Dębica we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Oaza” z Pustyni oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Stasiówce. W wydarzeniach wzięli udział: wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, pracownicy Centrum Usług Społecznych Gminy Dębica, radni, sołtysi, ksiądz proboszcz Bogdan Wyszyński.
Uczestnicy spotkań mieli możliwość wysłuchania debaty na temat bezpieczeństwa rodziny zarówno w zakresie ochrony i bezpieczeństwa dobytku, dóbr materialnych jak i szeroko rozumianego bezpieczeństwa w rodzinie tj. bezpieczeństwa psychicznego i emocjonalnego. Moderatorem debaty był Marcin Ciszek – Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu. Podczas wystąpień specjaliści wymienili szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w świecie on-line oraz podpowiedzieli co można robić w sytuacjach związanych z hejtem, stalkingiem ale także co robić aby rozpoznać u młodych ludzi problemy z tym związane. Dzielnicowy na debacie w Pustyni przekazał cenne informacje na temat konsekwencji nieodpowiednich zachowań zarówno w sieci jak i w świecie realnym.
Certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, psycholog i pracownik socjalny przedstawili zarys zjawiska przemocy w rodzinie. Opisano jak mogą zachowywać się osoby doznające przemocy i osoby stosujące przemoc. Nakreślono schemat postrzegania w sposób stereotypowy tego zjawiska oraz podano możliwości jak sobie radzić w sytuacjach kryzysu w rodzinie. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się także sporo na temat procedury Niebieskiej Karty oraz co można zrobić w przypadku uzyskania informacji o zaistnieniu kryzysu w rodzinie czy też podejrzeniu przemocy w rodzinie. Przedstawiona została szeroka gama form pomocy dla rodzin zarówno w momencie interwencyjnym jak również prewencyjnym jak np. mediacje rodzinne.
Od Koordynatora Indywidualnych Planów Usług Społecznych mieszkańcy Stasiówki otrzymali informacje na temat profilaktyki bezpieczeństwa i zasad pierwszej pomocy prowadzonej w ramach usługi Klub Aktywności Lokalnej – panele edukacyjne realizowanych w projekcie „Centrum Usług Społecznych w gminie Dębica- nowa jakość życia mieszkańców”. Omówione zostały również przykłady oraz zasady postępowania w sytuacji oszustw i wyłudzeń.
W debacie udział wzięli:
- w miejscowości Pustynia: dzielnicowy KP w Brzeźnicy Radosław Zarychta, certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie i pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej Renata Wojna, pedagog Szkoły Podstawowej w Pustyni Dorota Steelmach, psycholog Julia Błażela, Julia Pyzińska – abosolwentka II LO, specjalista pracy socjalnej MOPS Dębica Edyta Dwojak, z-ca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Dębica Iwona Dobrowolska, starszy pracownik socjalny/koordynator indywidualnych planów usług społecznych CUS Gminy Dębica Anna Zielińska-Mazur,
- w miejscowości Stasiówka: pracownik socjalny CUS Gminy Dębica Karolina Polniaszek, koordynator indywidualnych planów usług społecznych CUS Gminy Dębica Anna Zielińska – Mazur, prezes Fundacji „Gorąca Cegła” Klaudia Drozd, druhna OSP Stasiówka Katarzyna Żółkiewska.
Forum „Bądź bezpieczny teraz” współfinansowane było ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.